Аполитични ли са младите хора? До изборите на 5 юли отговорът беше категорично да. В деня на вота палачинката се обърна, но дали това е трайна тенденция, или само взрев на дълго спотаявано недоволство, ще стане ясно, когато вълната, понесла на гребена си Бойко Борисов и ГЕРБ, се успокои. Засега е сигурно едно - че младежката организация на герберите ще расте. Това е закономерност, доказана през последните 20 години: управляващата партия привлича като магнит нови членове, но когато излезе от властта, спихва като балон до твърдото си ядро.
В момента според русенския лидер на младежкия ГЕРБ Стефан Стефанов младите членове на партията са 1/5. "Въпреки че нямат много опит, те могат да бъдат достатъчно полезни със свежите идеи, които дават, имат сила, желание, амбиция и са настойчиви. Знаят какво трябва да направят и работят усърдно", казва Стефанов. Самият той признава, че е привлечен към политиката от Бойко Борисов, защото е видял в него човека, който е способен да се справи с кражбите и корупцията в държавата. И очаква нещата да започнат да се променят и все повече младежи да откриват перспективата си в България, а не да търсят щастието си по света.
Дали всички обаче са така безкористни, или използват партията като ракета - носител?
"Със сигурност не липсват и такива, които са привлечени от материалните облаги, но те са нищожна част от групата", твърди убедено председателят на младежката структура.
Управлението се нуждае от младите, за да могат да наблюдават по - възрастните и да се учат, защото един човек без опит ще се хване на най - баламския номер, казва Божидар Гюлмезов от младежката организация на "Атака". Решението си да стане партиен член той обяснява с неморалното поведение на депутатите от 39-ото и 40-ото Народно събрание. "Отговорността за действията с лекота се премяташе между управляващите, а думите им винаги бяха извъртани по начин, който им позволяваше да се измъкнат от обещанията". Избрал е "Атака", защото му допада поведението на лидера Волен Сидеров, който пряко и открито заявява проблемите и търси решения и подкрепата на обществото.
За разлика от Стефан Стефанов и Божидар Гюлмезов червените смятат, че на й- важната причина за участието на младите хора в политиката е, че те най - добре разбират своите нужди. Възрастните мислят като възрастни, казва Мяна Досева, председател на общинската организация на БСМ, но уточнява, че е добре да има от всички поколения, за да има приемственост. "Има такива, които са любопитни да видят какво е да се докоснат до народни представители, министри, кметове, да си създадат контакти, приятелства. Има и други, които се интересуват от чисто политическото и им е интересно да участват в дискусии, да обсъждат проблеми на града и държавата", обяснява мотивите на младите си съпартийци Досева. А дали партийното членство не е възможност за уреждане на допълнително удобство? "Като дойдат и намерят, че могат и това, защо не? Пък и когато хората ги свързват приятелски чувства, се работи по - лесно", смята младата социалистка.
Най-важното за младите в ДПС е да се изградят като кадри, след което да се реализират, откровен е Айдоан Джелил. Той твърди, че партията му се опитва да привлича възможно на й- голяма част от младото поколение, отрано започват и обученията и участията в различни проекти, а реализацията на кардите е факт чрез сериозното представителство в изпълнителната власт. Вярно е, че някои имат финансов интерес и се стремят към депутатството, но не са малко и тези, които искат да помогнат да се подобри положението в държавата, казва Джелил.
И докато всички тези млади русенци сами се изграждат като политици, в Младежкия дом работи школа за лидери. Няколко пъти месечно там се събира групата "Младите лица на Русе". Найният ръководител Теодора Траянова казва, че подготвя младите за лидери, без значение дали ще се реализират в политиката, или в друга област. Важното е да имат позиция и мнение, които да им помагат да направят своя самостоятелен избор в живота.